Agenda

DAY 1 – 27.11

9:00 – 9:10 AM

Welcome words from organizers

Katia Gaika, FTOB founder

9:10 – 9:35 AM

Keynote address

Tim Draper
Moderator: Rachel Wolfson

9:35 – 10:15 AM

The Big Banks Theory: how new technologies disrupt traditional banking

Kaushalya Somasundaram (HSBC)
Cory Johnson (Ripple)
Justin C.R. Evans (Barclays)
Iris S Chan (East West Bank)
Matthieu Soule (BNP Paribas)
Moderator: Rachel Wolfson

10:15 – 10:40 AM

Fireside chat

Michael Arrington
Moderator: Rachel Wolfson

10:40 – 10:55 AM

Coffee-break

10:55-11:35 PM

FinTech 2018: New Trends and Players in the Market/Future of Fintech

Guy Hirsch (eToro)
Sam Cassatt (Consensys)
Nick Sullivan (GoodMoney)
Chris Britt (Chime)
Moderator: Irina Berkon

11:35-12:05 PM

Cybersecurity: Combating Trust Issues

Wendi Whitmore (IBM)
Jon Debonis (Blend)
Moderator: Sean Sposito

12:05-12:40 PM

InsurTech: How new technologies changing the traditional insurance business

Chuck Wallace (HDVI)
Yuval Harry (Hippo)
Oleg Ilichev (Argo Ventures)
Gisele Sirot (AIG)
Moderator: Mark Turell

12:40 – 1:40 PM

Lunch

1:40 – 2:15 PM

Investing in Fintech startups

Brett Noyes (Unventures)
Philipp Stauffer (FYRFLY Venture Partners)
Dave Ng (BCA)
Moderator: Martine Paris (The FinTech Times)

2:15 – 2:45 PM

Cryptocurrency exchanges: Navigating a busy marketplace

Miko Matsumura (Evercoin)
Konstantin Gladych (Changelly)
Sam Tegel (SeedCX)
Moderator: Ian King

2:45 – 3:05 PM

Pitch session I

ITBiometrics
SnappyWire
CYD Digital

Judges:

Irina Berkon, Anna Degtereva, Chris Li, Michael Conn, Mike Ma, Gokhan Celiker

3:05 – 3:30 PM

Keynote address

TBA

3:30 – 3:50 PM

Coffee-break

3:50 – 4:20 PM

Global Payment Challenges in the rising “Gig” economy

Sheela Ursal (Fintech Launch)

4:20 – 5:00 PM

Industry-specific use cases of blockchain application and regulatory challenges

Daniela Barbosa (HyperLedger)
Natalie Kara (Propy)
Jeff Thomas (Nasdaq)
Gary Eisenberg (Perkins Coie)
Moderator: Sheila Warren (World Economic Forum)

5:00 – 5:50 PM

Art on the Blockchain: fireside chat with Eve Sussman

Eve Sussman
Moderator: Fanny Lakoubay

5:50 – 6:00 PM

Closing remarks

6:00 – 8:00 PM

Reception with Eve Sussman & Snark.art

DAY 2 – 28.11

9:00 – 9:35 AM

Consumers in the Spotlight: Reshaping the Industry with New Products

Andrew Pantyukhin (Tangem)
Robin O’Connell (UpHold)
Barak Ezer (SovGlobal)
Filipe Castro (UTrust)
Moderator: Daniel Chatelain (PayKademy)

9:35 – 10:05 AM

Innovations in Lending

Pia Thompson (LendUp)
Jonathan Labovich (CRED)
Levi Lewis (Lendio)
Moderator: Mark Turell

10:00 – 10:20 AM

Keynote address

Vit Jedlicka President Liberland

10:20 – 10:40 AM

Coffee-break

10:40 – 11:10 PM

Blockchain and Capital Markets: How blockchain affects financial fundamentals

Daniel Wolfe (Tradigin Gene)
Tom Pageler (BitGo)
Daniel Cawrey (Pactum Capital)
Ronak Pakzad (Entoro)
Moderator: Ian King

11:10 – 11:40 PM

The role of government in technological development and economic growth

Toms Zvidrins (Latvia)
Michal Kaczmarski (Invest HK)
Kenneth Clarke (Blockland Cleveland)
Moderator: Alexandra Johnson

11:40 – 12:10 PM

Pitch session II

1Konto
DropEx
preCharge
Judges: Anna Degtereva, Alexandra Johnson, Gokhan Celiker, Ronak Pakzad, Daniel Cawrey, Lauren Stefanian, Michael Conn, Mike Ma

12:10 – 12:30 PM

Workshop: “Solving the puzzle: how to launch a US–compliant crypto fund”

Rostislav Shorgin (Cryptolab Capital)

12:30 – 1:30 PM

Lunch

1:30 – 2:10 PM

Alternative banking: Neobanks, Cryptobanks banking for the unbanked

Dillon Van Auken (Monzo Bank)
Arnaud Salomon (Mt Pelerin)
Chris Craver (VaroMoney)
Sameer Ismail (Luno)
Moderator: Olga Maсk

2:10 – 2:40 PM

Fireside chat

TBA

2:40 – 3:20 PM

Battle of wallets – will there be a universal solution?

Thomas France (Ledger)
Willie Wang, VP of Engineering (Abra)
Jaryd Koenigsmann (myCryptoWallet)
Konstantin Gladysh (Atomic Wallet)
Moderator: Irina Berkon

3:20 – 4:00 PM

The state of funding for crypto and blockchain startups

Nikolai Oreshkin (Elysium.vc)
Bill Tai (Birfury)
Eli Blatt (BitFinance)
Lauren Stephanian (Pantera Capital)
Moderator: Robert Neivert (500 startups)

4:00 – 4:20 PM

Coffee-break

4:20 – 5:00 PM

Risk and Identity

JP Bedoya (Civic)
Anatoly Kvitnitsky (Trulio)
Justin Newton (Netki)
Patrick Penzo (Onfido)
Moderator: Olga Mack

5:00 – 5:45 PM

Blockchains infrastructure: Latest developments and news from the leading platforms and protocols

Can Kisagun (Enigma)
Zane Witherspoon (Dispatch)
Apurv Mishra (Zeus)
Moderator: Richard Yan (Vite)

5:45 – 6:00 PM

Closing remarks

Introduction to Pilli Shanin Noble